ATV یا موتور چهار چرخ

فرمان هیجان در دستان شماست !

یست موتور چهار چرخ شهر سبز :

در قسمت انتهایی شهربازی سرزمین رویاها جاده ای بسیار جالب طراحی و شبیه سازی شده است که مخصوص علاقمندان ماشین سواری خشن و سریع و در عین حال کم خطر مسابقات رالی است.

آفرود نوعی از مسابقات ماشین سواری حرفه ای است که در مکان های خاصی روی جاده های پر پیچ و خم خاکی با پستی و بلندی های زیاد انجام میشود و لذت جدیدی از پرش در ارتفاع با ماشین را به رانندگان هدیه می کند.

راندن در این نوع جاده ها فقط با ماشین و موتور های به خصوصی ممکن است که قابلیت عبور از موانع و رد شدن از ارتفاعات و پستی و بلندی های این جاده های خاکی را داشته باشند و موتورهای چهار چرخ موجود در پیست تله کابین رامسر نوعی از این وسایل نقلیه بسیار مهیج به شمار می رود که اجازه ی راندن در شرایط خاصی را به علاقمندان و گردشگران عزیز می دهد.

درباره موتورهای چهار چرخ :

ATV یا موتورهای چهار چرخ به موتور های همه جا رو معروف هستند ، بدلیل طراحی آنها مخصوصا لاستیک های بزرگ و منحصر به فردشان که باعث می شود بتواند بروی جاده خاکی و پستی و بلندی ها حرکت کنند می توانند به جاهایی بروند که هر ماشین یا موتوری توانایی عبور از این جاده ها را ندارند و این امر باعث تمایز این وسایل نقلیه مهیج و مخصوص از سایر وسایل نقلیه شده است.

همچنین از نوع ورزشی این وسیله در مسابقات Off-Road در شرایط سخت ، مسابقات نمایشی و پرش استفاده می شود اما نوع دیگری از ATV وجود دارد که برای کارهایی همچون کشاورزی ، طبیعت گردی و شکار و … مورد استفاده قرار می گیرند.

ATV ها دارای مدل های مختلفی هستند که ۳ نمونه از آنها عبارتند اند از :

Youth Model و Utility model و sport model

مهمترین سازندگان آنها شرکتهای:

YAMAHA و HONDA و KAWASAKI و ARCTIC CAT و KTM و POLARIS و SUZUKI و KYMCO می باشند.

انواع مدلهای موتور چهار چرخ :

Youth model :

این مدل از ای تی وی ها معمولا به خاطر قیمت مناسب تر و موتور سبک تر برای نوجوانان و افراد کم سن و سال و جهت حفظ ایمنی بیشتر ساخته شده است.از ویژگی های منحصر به فرد این مدل ها

Utility Model :

یک نمونه از ATV برای کار در مزرعه ، سفر در طبیعت ، حمل وسایل کمپینگ و … از انها استفاده میشوند که به Utility ATV معروفند. Utility ATV ها معمولا دارای سیستم تعلیق قوی تر، محفظه حمل بار ،کشنده و موتوهای چهار زمانه می باشند. بخاطر داشتن لاستیکهای بزرگ ، گل گیر و بدنه بزرگتر باعث می شود که این مدل نسبت به مدلهای دیگرYouth Model و SPORT Model در برابر گل و لای ایمن تر باشد. در این مدل سیستم انتقال انرژی به چرخها از طریق شفت گردنده (گاردان) می باشد و از این جهت با سیستم زنجیری در چهار چرخ ها ی اسپرت متفاوت است. موتوهای چهار چرخ با دنده دستی دنده یک بسیار قوی دارند که گشتاور بالایی رو برای حرکت در اختیار می گذاره. اما اغلب Utility ATV ها دارای کلاچ نیستند اما دنده سنگین برای ایجاد گشتاور بالا در اونها موجوده. این نوع چهار چرخ از نظر کنترل در حرکت بسیار خوب می باشد و به راحتی می توان رانندگی با آن را آموخت البته باید اشاره کرد که این نوع چهار چرخ ها بسیار مناسب برای طبیعت گردی و ماهیگیری است.

SPORT Model :

مدل ورزشی این موتورها بعلت کاربرد خاصشون بسیار نسبت به Utility Atv سبکتر ، سریعتر و پر شتاب تر هستند. موتورهای ۲ زمانه و ۴ زمانه دارند اما برای ایجاد شتاب زیاد طراحی شدن. این نوع چهار چرخ ها معمولا ۵ یا ۶ دنده هستند و ماننده Utility ها دنده عقب نیز دارند. البته در نمونه های ۲۵۰ cc دنده ها معمولا اتوماتیک هستند. سیستم تعلیق این نوع چهار چرخ ها بلند می باشد تا بتواند ضربه ناشی از فرود پس از پرش را دفع کند. در این مدل بعلت کوچکتر بودن بدنه به ناچار در روزهای بارانی حسابی گلی خواهید شد. کنترل این نوع از چهار چرخ ها مقداری مشکل تر از مدلهای قبلی است و برای همین نیاز بی تمرین بیشتری برای یادگیری دارند.

ورزشهای موتوری شهر سبز